Maraton Pisania Listów

W dniu 10. grudnia br. w godzinach 8 -14 w Szkole Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika w Świebodzinie odbył się Maraton Pisania Listów.

Akcja ta była częścią corocznej XVIII już kampanii przeprowadzanej przez Amnesty International w okolicach 10 grudnia, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka (w tym roku miało to miejsce w dniach 29 listopada - 9 grudnia).

Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości ludzi na całym świecie i ich edukację na temat praw człowieka. Umożliwia on także rzeczywisty wpływ na sytuację osób, które cierpią w wyniku ich łamania.

Co roku dzięki tej inicjatywie udaje się poprawić sytuację kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka były i są nieprzestrzegane. List mógł napisać każdy, kto chciał wyrazić swój protest wobec łamania praw człowieka w jakimkolwiek zakątku świata.

W całej Polsce napisano niemal 300 tys. listów, z czego 654 w naszej szkole. M. in. w obronie mieszkańców hinduskich czy afrykańskich wiosek (Kenia, RPA), których władze chcą wysiedlić, gdyż na ich terenie planowane jest otwarcie zakładów wydobywczych czy elektrowni; Iranki walczącej o zniesienie kary śmierci; Brazylijki, Marokanki czy Wenezuelki domagających się respektowania prawa. Była też sprawa 14 polskich kobiet pobitych przez narodowców podczas Marszu Niepodległości w 2017 r.

Szkoła już po raz ósmy włączyła się w akcję Amnesty International. Mamy nadzieję, że nie ostatni.

Uczestnikami przedsięwzięcia byli uczniowie z klas 4a, 4b, 7c, 7e, 7g, 3b, 3c, 3d, 3e, 3f.

Organizatorem działań był pan Daniel Prałat.

link do galerii zdjęć